NIEZBĘDNE BADANIA KTÓRE NALEŻY WYKONAĆ PRZED PLANOWANYM ZABIEGIEM OPERACYJNYM:
    - grupa krwi
    - morfologia krwi
    - czas krwawienia krzepnięcia ( APTT, PT )
    - wskaźnik protrombinowy
    - badanie ogólne moczu
    - jonogram
    - EKG z opisem
    - poziom glukozy we krwi
    U pacjentek do planowanego zabiegu korekcji piersi należy wykonać USG piersi a po 40 rok życia mammografię



INFORMACJA DLA PACJENTÓW

1. Na dwa tygodnie przed operacją należy odstawić pochodne salicylanów (np.;Aspiryna, Polopiryna, Acard, Polocard) i pochodne kumaryny (np.:Sintrom, Syncumar, Acenocumarol).

2. Zaleca się zaprzestanie palenia papierosów na okres co najmniej 2-3 m-cy przed operacją ze względu na realną groźbę powstania martwicy skóry.

3. Przeziębienie, opryszczka, ropne wykwity, stany zapalne zębów i jamy ustnej, uszu zakrzepowe zapalenie żył kończyn dolnych itp. oraz menstruacja, stanowią przeciwwskazanie do operacji.

4. Zaleca się podanie co najmniej dwukrotnej dawki szczepienia przeciw WZW typu B.

5. Należy wstrzymać się od przyjmowania pokarmów i płynów na ok. 6 godzin przed zabiegiem w znieczuleniu ogólnym i 4 godziny przed zabiegiem w znieczuleniu miejscowym. Koniecznie zażyć niezbędne, a stosowane wcześniej leki (np.obniżające ciśnienie krwi, insulinę, leki nasercowe.

6. Bezpośrednio przed operacją należy wykąpać się, umyć głowę, usunąć ślady makijażu (w tym lakieru do paznokci), nie smarować skóry balsamami olejkami itp. usunąć biżuterię.

7. Po wykonanej operacji należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza, a w szczególności przestrzegać przyjmowania zaleconych leków.

8. Do ewentualnych powikłań, niezależnych od lekarza mogą należeć: reakcje uczuleniowe na leki i środki znieczulające, krwiaki w ranie pooperacyjnej, zakażenia ran, martwica skóry.

9. Następstwem każdego zabiegu operacyjnego są blizny, które mają charakter trwały i nie można ich wyeliminować.

10. Zgłosić się o ustalonej godzinie w gabinecie, wraz z dokumentacją lekarską oraz wynikami badań.